نگهداری دارو در منزل

 

 
امروزه در بيشتر خانه ها مقداري دارو نگهداري ميشود كه باقي مانده داروهايي است كه به طور ناقص مصرف شده اند.از قرار معلوم منظور از نگهداري داروها در منزل اين است كه يك روزي از آنها استفاده شود. استفاده مجدد از اين داروها علاوه بر اينكه اغلب خودسرانه و بدون تجويز خواهد بود، احتمالاً كاربرد نادرست داشته و خطر مصرف داروهاي فاسد و تاريخ گذشته را هم به همراه دارد. با اين حال اگر بخواهيم دارو در منزل نگهداري كنيد بهتر است به موارد زير توجه كنيد.
- داروهاي بدون برچسب يا داروهاي فلهاي را هرگز در منزل يا محل كار نگه نداريد و آنها را دور بيندازيد.- حداقل هر سه ماه يك بار همه داروهاي موجود در منزل را از نظر تاريخ مصرف بررسي كنيد.
- هرگز دارويي را در جعبه داروي ديگري نگذاريد.
- باقي مانده محلول سرم، قطره و شربتهايي كه بهطور ناقص مصرف شدهاند قابل نگهداري نيست و بايستي حتماً دور ريخته شوند.
- داروها را حتماً در محلي مناسب و دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم آفتاب قرار دهيد.
- دارويي را كه نميشناسيد، در منزل نگه نداريد.
- سرنگ و يا دستكش استريل نيز تاريخ انقضاي مصرف دارند. پاره شدن كاغذ پوشش سرنگ و دستكش سبب غيراستريل و غيرقابل استفاده شدن آنها ميشود.
- شربتهاي سوسپانسيون خوراكي آنتي بيوتيك پس از بازكردن حداكثر تا دوهفته قابل مصرف هستند در صورتي كه دوره درمان را كامل نكرده ايد باقي مانده دارو را دور بريزيد.
- داروها را در مكاني دور از دسترس اطفال نگهداري كنيد.
- قرصها را در ظروف محكم و در بسته و مقاوم به نور و در دماي 15تا30درجه سانتيگراد نگهداري كنيد.
- همواره به خاطر داشته باشيد كه داروي تجويز شده براي شما فقط بايد براي همان بيماري صرف شود و از مصرف مجدد آن در موارد مشابه يا توصيه آن به ديگران جدا خودداري شود.
 
دکتر نیما ترابی گلسفید

 

مقابله با نشانه های زودرس پیری

 

وقتی صحبت از مبارزه با نشانه‌های پیری می‌شود، بجز روش‌های معدودی که باعث می‌شوند احساس و ظاهر بهتری داشته باشیم، بعضی تغییرات در شیوه‌ی زندگی نیز می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. در پست امروز، ما لیستی از روشهای اثبات شده علمی برای ایجاد یک شیوه زندگی ضد پیری را بیان می‌کنیم:

۸ ساعت خواب
قدرت خواب را دست کم نگیرید. بدن برای ترمیم خودش به زمان نیاز دارد و اینکار را هم در هنگام خواب انجام می‌دهد. 

ورزش منظم
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که بین فعالیت فیزیکی و پیری، رابطه‌ی محکمی وجود دارد. همان مطالعه، ورزش را بعنوان بهترین راه برای پیشگیری از علائم پیری معرفی کرد.ورزش به افزایش توده استخوانی کمک می‌کند، مفاصل را قوی کرده و قلب را سالم نگه می‌دارد. هنگامی که از نظر فیزیکی متناسب باشید، تحرک بیشتری خواهید داشت. دردها و تیر کشیدن‌های معمول که با بالا رفتن سن بوجود می‌آیند را تجربه نخواهید کرد. علاوه بر این، ورزش جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد، و باعث ترشح سروتونین می‌شود، هورمونی که با افسردگی مقابله می‌کند.

رژیم غذایی سالم
چیزی که می‌خورید، بر سلامتتان تاثیر خواهد گذاشت و صادقانه بگوییم، سلامت خوب، یکی از مهم‌ترین عناصر یک زندگی جوان و طولانی است. خوردن میوه‌ها و سبزیجات با کیفیت بالا به شما کمک خواهد کرد که به یک زندگی طولانی و جوان دست یابید. آنها شامل سبزیجات سبز تیره، مواد غذایی زرد و نارنجی و همچنین انواع چای و پروتئین بدون چربی هستند.

دید مثبت
بله، داشتن دید مثبت به نفع بدن شماست. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد افرادی که از نظر اجتماعی فعال هستند، آهسته‌تر از افرادی که فعال نیستند پیر می‌شوند. علاوه بر این، افرادی که با دیدی مثبت زندگی می‌کنند، بطور متوسط ۷.۵ سال طولانی تر از افراد منفی‌گرا عمر می‌کنند.
 

دکتر نیما ترابی گلسفید

اصول کلی مصرف کپسول های امپی سیلین و اموکسی سیلین.               

  هر یک از این داروها برای درمان بیماریهایی نظیر گلودرد عفونت های گوش میانی عفونت ریه و عفونت های ادراری ساخته شده اند که به هیچ وج و تحت هیچ شرایطی نباید خودسرانه این داروها را مصرف نمود و حتما باید با تجویز دکتر داروساز و پزشک انجام گیرد.در هنگام مصرف این داروها باید به شدت طول درمان کامل شود و حتی پس از بهبود بیماری. رعایت نکردن این اصل باعث میشود عوارضی همچون روماتیسم قلبی و... را به همراه دارد. کپسول ها را حتما با یک‌لیوان اب کامل مصرف کنید تا دچار مشکلات گوارشی نشوید. کپسول ها حتما باید سر ساعت مصرف شود در غیر این صورت طول درمان به درازا کشیده خواهد شد.

دکتر نیما ترابی گلسفید                     

راهنمای جنسی همسران
 
 
 
.متاسفانه برخی از خانم یا به علت حیا و یا بعلت ترس از اینکه ممکن است همسر آنها به گذشته وی شک کند ،از مطرح کردن خواسته ها و تمایلات خود در رابطه جنسی خودداری میکنند، این در حالیست که براحتی راجع به مسائل بستر خواب خود و همسرشان با نزدیک ترین دوستانشان گفتگو میکنند.
چگونه همسرمان را متوجه رفتارهای لذتبخش او در حین نزدیکی کنیم
هر چند صحبت راجع به رابطه جنسی و خواسته های جنسی بسیار مهم است اما روشهای دیگری نیز هستند که میتوانید از طریق آن همسرتان را متوجه رفتار های لذتبخش مورد علاقه خودتان کنید.
1) علائم چشمی تحریک شدن و لذت جنسی
یکی از علائمی که میتواند نمایان کننده تحریک پذیری و یا لذت در خانم ها و آقایان است تغییرات چشم است ، زمانی که اصطلاحا چشم بصورت خمار شدن میرود نشانه تحریک و لذت و یا حتی ارگاسم است و زمانی که چشمها فشرده میشوند نشانه درد و ناراحتی اما فشرده شدن چشمها در پایان رابطه نیز میتواند حاکی از اوج لذت جنسی باشد که در طول چند رابطه با همسرتان متوجه آن خواهید شد.
2) نفس نفس زدن
از علائم تحریک و لذت جنسی کوتاه شدن فاصله دم و بازدم و یا به اصطلاح نفس نفس زدن میباشد که در زمانی که انسان دچار هیجانات و یا ترس میشود سرعت نفس نفس زدن بیشتر میشود تا گردش خون سریعتر شود ، سریعتر شدن گردش خون به تحریک بهتر کمک میکند لذا میتواند یکی از علائم تحریک ولذت جنسی باشد.
3) استفاده از دست
اگر از رفتاری که همسرتان انجام میدهد لذت میبرید میتوانید با استفاده از دستانتان او را تشویق به افزایش شدت آن کنید ، بعنوان مثال در رابطه جنسی دهانی میتوانید با قرار دادن دستان پشت سر و فشار ایشان را متوجه کنید که از این رفتار لذت میبرید و تمایل دارید شدت آن بیشتر شود و یا اینکه در صورتی که از لمس ناحیه از بدن خود لذت میبرید میتوانید دستان همسرتان را گرفته و روی آن قسمت قرار دهید. اما گاهی وقتها دستها میتواند باعث ممانعت از انجام رفتاری شود که علاقه ندراید همسرتان انجام دهد.
4) سرو صدا
در رابطه جنسی خودتان را رها کنید اگر ناخود آگاه صدایی بر گرفته از لذت جنسی نظیر آه و ناله از شما شنیده میشود ، این یک امر طبیعی و نشانه خوبیست پس جلوی آنرا نگیرید و انرژی های درون را آزاد کنید شما میتوانید با همین صداها همسرتان را هدایت کنید.
در نهایت به خانم ها توصیه میشود در فرآیند رابطه جنسی با همسرتان حیا و خجالت را کنار بگذارند و خودتان را رها کنید تا همسرتان بیشتر تحریک شود و هر دو لذت بیشتری را تجربه کنید فراموش نکنید ایامی در زندگی شما میرسد که افسوس استفاده نکردن از لحظات زن و شوهری را خواهید خورد
 
دکتر نیما ترابی گلسفید

با نقاط سیاه روی بینی چه کنیم؟
 
وجود نقاط سیاه روی بینی یا Trichostasis Spinolosa یک مشکل پوستی شایع است که خیلی ها را بخصوص در سن جوانی آزار می دهد.
این نقاط سرسیاه درواقع منافذ فولیکول های موی روی بینی هستند که موی آنها معمولا رشد نمی کند ولی با تجمع چربی در این منافذ و اکسید شدن چربی ظاهر نقاط سیاه ایجاد می شود.
 
برای برطرف شدن این مشکل :
 
1- باید پوست خود را با شست و شوی منظم خشک نگه دارید و از تجمع چربی روی پوست جلوگیری کنید.ازلوازم آرایشی و کرم پودر کمتر استفاده کنید. گاهى استفاده از چسب های بینی مى تواند اثر موقتی داشته باشد.
 
2- کرم ها و ژل های لایه بردار مناسب پوست شما، با تجویز داروساز و‌ پزشک پوست میتواند پوست شما را شفاف تر و روشن تر کند و به برطرف کردن نقاط سیاه کمک کند.
 
3- خارج کردن سرسیاه هاى صورت و بینى توسط ابزار مخصوص که اصطلاحاً جرمگیرى پوست خوانده میشود .
 
4- انجام لیزر موهای زاید روی بینی با تخریب فولیکول های مو محل تجمع چربی را از بین می برد و درصورت عدم پاسخدهی درمان های موضعی می توان از لیزرکمک گرفت. این روش در صورت تکرار جلسات میتواند اثر درمانی طولانى یا حتى دایمی در برطرف کردن نقاط سیاه بینی داشته باشد. 
 
دکتر نیما ترابی گلسفید. 

داروهای ضد اسید معده

 

معرفی :
این داروها  با اسامی آلومینیوم هیدروکسید، منیزیم هیدروکسید، آلومینیوم ام-ج و آلومینیوم ام-ج-اس به صورت قرص و محلول سوسپانسیون در دسترس قرار دارند.املاح منیزیم با اثر ملینی، اثر یبوست زایی املاح آلومینیوم را تعدیل می کند. در ضمن اثر منیزیم فوری و اثر آلومینیوم طولانی تر است.وجود ماده سایمتیکون در ترکیب داروی ضد اسید آلومینیوم ام-ج-اس، ضمن کاهش نفخ،احتمال بروز رفلاکس مری را نیز کاهش می دهد.

موارد مصرف :
این داروها از جمله آلومینیوم ام-ج-اس، معمولا برای کاهش علائم زخم معده و دوازدهه، سوزش سر دل و سوء هاضمه به کار می رود . داروی منیزیم هیدروکسید یا شیر منیزی، علاوه بر خاصیت ضد اسید معده، برای درمان کوتاه مدت یبوست هم مورد مصرف قرار می گیرد.

شیوه مصرف :
دستور مصرف داروی آلومینیوم ام-ج-اس، دو قاشق غذاخوری از محلول سوسپانسیون یا دو عدد قرص، 4 تا 6 بار در طول روز بعد از غذا و همینطور قبل از خواب می باشد . چنانچه  داروی آلومینیوم ام-ج-اس، یک ساعت بعد از غذا و هنگام خواب میل شود، می تواند تا دو ساعت اسید معده را خنثی نماید . معمولا نوع سوسپانسیون داروهایی چون آلومینیوم ام-ج-اس موثرتر از قرص است و باید قبل از مصرف به هم زده شود. در ضمن قرص ضد اسید باید به خوبی جویده شود.

هشدارها :
داروی آلومینیوم ام-ج-اس با اتصال و همچنین کاهش انحلال بسیاری از داروها، اثر بخشی آنها را کاهش می دهد. لذا بهتر است که با دو ساعت فاصله از داروهای دیگر مورد مصرف قرار گیرد . بهتر است که داروهای آنتی اسید، از جمله آلومینیوم ام-ج-اس، توسط بیماران با نارسایی کلیوی، به مدت طولانی مورد استفاده قرار نگیرند

دکتر نیما ترابی گلسفید

عوارض داروهای بدنسازی یا استروئیدها

 


ورزش و فعالیت های بدنی علاوه بر حفظ سلامت جسمانی سلامت روانی را نیز تضمین می نماید. ورزش اضطراب و افسردگی را كاهش و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.یكی از ورزشهایی كه به ویژه مورد توجه مردان جوان است ورزش "بدنسازی" است. بدنسازی یا زیبایی اندام (به انگلیسیBodybuilding) : ورزشی است که در آن فرد با انجام تمرینهای مختلف قدرتی و استقامتی بر روی عضلات خود، همچنین تغذیه مناسب و البته استراحت کافی به ساخت بدنی حجیم، عضلاتی و البته متناسب مبادرت میورزد.

بسیاری از افراد دوست دارند صرفا برای سلامتی و تناسب اندام ورزش کنند ولی گروهی نیز ممكن است بدنبال كسب عنوان دردنیای قهرمانی و ورزش حرفه ای باشند. افرادی که فقط برای سلامتی شان ورزش می کنند، مسلما از تمام فواید ورزش و از جمله آمادگی جسمانی یا بدنسازی سود خواهند برد اما متاسفانه بویژه در افراد جوانتر مكررا دیده میشود که به دنبال راه میانبر بوده و میخواهند در حداقل زمان به زیبایی اندام مورد نظرشان دست یابند كه نقش مخرب برخی باشگاهها و مربیان نیز این وضعیت را تشدید میكند. استفاده نادرست از مکملها و بخصوص مكملهای غیرمجاز دارای عوارض جدی است. در این مطلب عوارض استفاده از هورمونهای مردانه (آندروژنها) یا استروئیدهای آنابولیزان به اختصار توضیح داده میشود.

آندروژن عنوان عمومی برای گروه هورمونهای استروئیدی مردانه شامل تستوسترون و آندروسترون میباشد که محرک تکامل سلولهای جنسی نر و صفات ثانویه جنسی در مردان شامل رویش مو در صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی، بم شدن صدا و رشد عضلانی می باشد. منبع اصلی این هورمونها بیضه ها می باشند.از سال ١٩٣٥ تستوسترون كشف شد. در ابتدا آندروژنها مختص به ورزشكاران حرفه ای و بدنسازان بود اما رفته رفته در بین ورزشكاران غیرحرفه ای معمول شد بطوریكه سوءمصرف اندروژنها حدود ٢٥-١٥٪ بر اساس كشورهای مختلف متفاوت است و متاسفانه این رقم در حال افزایش است.

شایعترین فرم استفاده این داروها در محیطهای ورزشی انواع تزریقی میباشد. البته در بسیاری موارد در طی مصرف داروها، تركیبات متنوع خوراكی و تزریقی با هم مصرف شده تا رژیمهای با دوز بالا و معمولا خودتجویزی مصرف گردد.نکته مهم اینست که حتی در کشورهای صنعتی و پیشرفته گاه تا ٢٥٪ مكملهای فاقد استروئید محتوی استروئید هستند. این بدان معنی است که تمام داروهای بدنسازی ممکن است، علیرغم ادعای شرکت سازنده، دارای آندروژنهای استروئیدی باشند.

عوارض آندروژنهای استروئیدی :
1- مشکلات جنسی و ناباروری: متاسفانه در برخی موارد حتی پس از قطع دارو هم اسپرم سازی برگشت نکرده و فرد برای همیشه نابارور میماند.
2- اثرات كبدی: معمولا در داروهای خوراكی دیده شده و شامل زردی كلستاتیك و سرطانهای كبدی است كه همگی وابسته به دوز و مدت زمان مصرف است
3- سیستم قلبی-عروقی: شدیدترین عارضه این مواد است، شامل فشار خون، نامنظم شدن ضربان قلب (آریتمی)، اختلال در کارکرد عضله قلب و ....
4- مشکلات کلیوی و حتی نارسایی کلیه
5- اختلالات روانی: به صورت تغییر خلق و خوی، افسردگی، حالات تهاجمی و حتی در موارد مصرف زیاد رفتارهای خطرناک اجتماعی و تهاجمی
6- عوارض پوستی: مثل آکنه و ریزش مو

آندروژنها و ناباروری مردان
با توجه به اهمیت مصرف این داروها در ایجاد ناباروری مردان بیشتر در مورد این مطلب توضیح داده میشود :
در طی مصرف آندروژنها به دلیل مهار سیستم مغزی-بیضه ای معمولا ساخت اسپرم یا اسپرماتوژنز بشدت کاهش یافته و حتی ممکن است هیچ اسپرمی ساخته نشود (آزواسپرمی). هرچند در بسیاری از موارد پس از قطع دارو اسپرماتوژنز مجددا برگشت میکند اما به دو نکته بایستی توجه داشت: اولا ممکن است از سرگیری اسپرماتوژنز ماهها به تعویق افتد ثانیا متاسفانه ممکن است در برخی موارد حتی پس از قطع دارو هم اسپرم سازی برگشت نکرده و فرد برای همیشه نابارور بماند.

توصیه :
از مصرف داروهای بدنسازی حتی اگر برچسب "فاقد ترکیبات استروئیدی" یا "Steroid Free" دارد هم پرهیز نمایید.

دکتر نیما ترابی گلسفید 

اطلاعات تماس :
نام شرکت : شرکت داروسازی فرازشیمی
آدرس : تهران - فرمانیه
تلفن : 021-28425683،28425684
فکس : 021-28425660
ایمیل : drnimatorabigolsefid@yahoo.com
مسئول سایت : دکتر نیما ترابی گلسفید